poniedziałek, 11 listopad 2024
Straż miejska robi porządki z porzuconymi autami

Problem porzucanych pojazdów pozbawionych tablic rejestracyjnych oraz takich, które wyglądają na nieużywane na terenie Grójca jest zauważalny. 9 kwietnia  usunięto dwa porzucone pojazdy. Wraki aut szpecą miasto oraz blokują miejsca parkingowe. Wysłużony samochód powinien zostać wyrejestrowany i poddany recyklingowi. Dla niektórych właścicieli takich pojazdów łatwiejszym rozwiązaniem jest porzucenie niepotrzebnego auta. Takie zachowanie może jednak  słono kosztować.  

Za wrak uznawany jest pojazd porzucony, pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub którego stan (oceniony na podstawie obserwacji zewnętrznych oznak stanu technicznego) wskazuje na to, że nie jest używany. Zgodnie z art. 50a ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym auto może zostać usunięte z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza z dróg publicznych oraz wewnętrznych położonych w strefie zamieszkania albo w strefie ruchu.

Strażnicy ustalają dane posiadacza auta i informują go o obowiązku przywrócenia pojazdu do stanu używalności lub o możliwościach legalnego pozbycia się niepotrzebnego już samochodu. Jeśli nie wywiąże się on ze swojego obowiązku, strażnicy mogą zlecić odwiezienie pojazdu na parking depozytowy. Odbywa się to na koszt właściciela. Dodatkowo należy liczyć się z mandatem, karą grzywny do 500 złotych albo naganą. Porzucenie pojazdu stanowi wykroczenie określone w art. 48 Ustawy o recyklingu pojazdów. Pojazd usunięty z drogi, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia odholowania,uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się i przechodzi na własność gminy,na którą przechodzi obowiązek jego utylizacji.

 

Komendant Straży Miejskiej Andrzej Jakubiak