czwartek, 10 październik 2024
 Święto Jabłka w Grójcu – Tu Dojrzewa Smak!

Druga edycja Festiwalu Jabłka w Grójcu to międzypokoleniowa impreza, która oprócz integracji wyzwoli lokalną energię do działania i przede wszystkim uhonoruje nasz lokalny produkt eksportowy rozpoznawalny i uwielbiany na całym świecie. Wydarzenie zwieńczy występ dwóch utalentowanych kobiet: Ifi Ude i Cleo.

Festiwal Jabłka odbędzie się w tym roku w sobotę, 23 września na grójeckim rynku. Impreza wystartuje o 15.30. W tym roku festiwal będzie wyjątkowy. Zaplanowano wiele atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Wydarzenie rozpocznie Jabłkowa Parada mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji i Kół Gospodyń Wiejskich. Potem wszyscy zatańczą wspólnie Jerusalemę, Belgijkę i Poloneza Grójeckiego.

 

 

HARMONOGRAM

15:30 Parada Jabłkowa z Młodzieżową Orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej Grójec
16:00 Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego
16:30 Cały Grójec Tańczy Jerusalemę i Belgijkę
16:50 Maciej Osiejewski. Najwyższy Klaun w Polsce
17:00 Chór Miasta Grójec
17:15 Pokaz Taneczny Mandaryna Dance Studio
17:30 Koncert Dobre Mordy Crew
17:50 Koncert: Konrad “KKen”, Emilka i BNH Crew
18:00 Konkurs Piosenki Kół Gospodyń Wiejskich
18:30 Jabłkowe Dziedzictwo Ziemi Grójeckiej -
Rozstrzygnięcie Konkursów Kulinarnych oraz Artystycznych KGW
19:00 Koncert Sektor A

20:00 Koncert Ifi Ude
21:00 Koncert Cleo

Dodatkowe atrakcje:

1 Warsztaty z jabłkiem w tle

  1. Warsztaty Terapii zajęciowej
  2. Ryneczek Pracy z Tropami Przyrody
  3. Konkursy z nagrodami dla Kół Gospodyń Wiejskich
  4. Strefa dmuchańców i animacji dla dzieci
  5. Pokazy kulinarne
  6. Stoiska rękodzielnicze i rzemieślnicze
  7. Stefa gastronomiczna

Atrakcje

Pośród licznych atrakcji na przybyłych mieszkańców będą czekały strefy gastronomiczne z przysmakami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzielnicy, rzemieślnicy oraz stoiska handlowe. Nie zabraknie również strefy z darmowymi dmuchańcami i jabłkowymi warsztatami dla dzieci i młodzieży. Nowością będzie Mały Ryneczek Przedsiębiorczości dla dzieci i młodzieży. Zaplanowano jeszcze liczne konkursy i atrakcje.

Smaki naszego regionu

Na imprezie nie może zabraknąć oczywiście Kół Gospodyń Wiejskich, które będą raczyły podniebienia przybyłych swoimi specjałami. Zaplanowano także pokaz kulinarny z degustacją. Kontynuacją będzie konkurs kulinarny pt. Jabłkowe Dziedzictwo Ziemi Grójeckiej będzie podzielony na dwie kategorie : Najlepsza Potrawa z Jabłkiem oraz Najlepszy Deser z Jabłkiem.

Konkurs Piosenki Kół Gospodyń Wiejskich to kolejny ciekawy punkt tegorocznego festiwalu. Gospodynie zaprezentują swoje talenty w aranżacjach piosenek o jabłkach i jabłoniach. Wspólnie ze swoimi sąsiadami, przyjaciółmi i rodzinami wystąpią i dadzą z siebie wszystko.

Na scenie pojawią się jeszcze m in.:

Młode pokolenie artystów: Dobre Mordy Crew, lokalny zespół hip-hopowy oraz Konrad "KKen" Kowalczyk, Emilka i BNH Crew,

Chór Miasta Grójec

Grupa Taneczna z Mandaryna Dance Studio

Maciej Osiejewski, najwyższy klaun w Polsce

Wieczór pełen gwiazd

Festiwal Jabłka to wydarzenie, które warto odwiedzić. To doskonała okazja, aby spróbować pysznych jabłek z Grójca, posłuchać dobrej muzyki i spędzić czas z rodziną oraz przyjaciółmi – zaprasza Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Dariusz Gwiazda.

Zwieńczeniem sobotniej integracji i zabaw będzie wieczorna strefa koncertowa. W pierwszej kolejności wystąpi zespół z 50-letnią tradycją! To mieszkańcy z terenu powiatu grójeckiego, którzy są pasjonatami i miłośnikami grania dobrej muzyki na żywo. Ekipa grywa najpopularniejsze przeboje z pogranicza takich gatunków, jak rock i pop.

Kolejną gwiazdą tegorocznego Festiwalu Jabłka będzie Ifi Ude. To polsko-nigeryjska artystka, która w swojej twórczości swobodnie łączy elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną. Jej najnowszy album zatytułowany “Ludevo” został wydany w 2021 r., a magazyn Polityka określił go jako „Absolutny kosmos”. Został on także nominowany do prestiżowych „Paszportów Polityki” oraz nagrody „O!śnienia” organizowanej przez portal Onet, który to uznał „Ludevo” za „Najlepszą płytę roku 2021”. Ponadto Ifi Ude jest laureatką grand prix „Music Video Awards 2020” za teledysk do utworu „Tato, tato”. Muzyka tworzona przez Ifi Ude jest inspirowana ludowymi wierzeniami oraz etnicznym brzmieniem miejsc, w których się wychowała. Stąd jej najnowsza płyta jest swobodnym przepływem między kulturami słowiańskimi oraz afrykańskimi. Sama określa, że przemieszczanie się między tymi dwoma płaszczyznami kulturowymi jest dla niej naturalne jak oddychanie. Jak zawsze wspomina, płyta „Ludevo” jest dla niej zapisem ogromnych zmian w życiu oraz próbą sił między marzeniami a rzeczywistością. Ifi Ude jest także silnie zaangażowana społecznie i krzewi w ludziach dobre wartości, czego przykładem jest wydana przez nią książka dla dzieci „Zebra”, w której porusza temat różnorodności. Co więcej, Ifi Ude to także czynna aktorka oraz laureatka Grand Prix na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, za spektakl „Staff Only”. Obecnie ujrzeć ją można na deskach największych polskich oraz londyńskich teatrów.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będzie Cleo, która swoją karierę zaczynała w chórze gospel Soul Connection. W latach 2004–2005 współtworzyła duet Dwie Asie, który udzielał się wokalnie w utworach wykonawców hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis. W latach 2007–2013 występowała gościnnie m.in. na nagraniach raperskich Onara czy WSRH. Od 2013 współpracuje z Donatanem, z którym wydała album studyjny Hiper/Chimera (2014) i solowe Bastet (2016), superNOVA (2020) oraz vinyLOVA (2022).

Pierwszą płytę promowali m.in. singlem „My Słowianie”, z którym zajęli 14. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Z pierwszą płytą dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż swoich albumów i singli otrzymała dwie diamentowe płyty, jedną poczwórnie platynową, trzy potrójnie platynowe, trzy platynowe i sześć złotych. Laureatka dwóch Superjedynek i dwóch nagród Eska Music Awards, zdobywczyni statuetek na festiwalach TOPtrendy, Lato Zet i Dwójki oraz Polsat SuperHit Festiwal

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Grójec i Grójecki Ośrodek Kultury. Wydarzenie pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Grójec.

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.