czwartek, 10 październik 2024
Masz psychę? Nie muszę jej mieć! (FOTORELACJA)

15 marca w Grójeckim Ośrodku Kultury licealistki z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Grójcu i z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie: Kinga Aderek, Róża Kucman oraz Natalia Sobierajewska przeprowadziły we współpracy z Grójeckim Ośrodkiem Kultury dwie prelekcje na temat presji rówieśniczej. 0presja to projekt społeczny, realizowany jest w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.


W zajęciach warsztatowych udział wzięli uczniowie ze szkół terenu Gminy Grójec: z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego w Grójcu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Piotra Skargi w Grójcu, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bajkopisarzy Świata w Lesznowoli, Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Bikówku oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Częstoniewie. Swą obecnością zaszczyciły panie z Urzędu Gminy Grójec - naczelnik Wydziału rozwoju i promocji - pani Daria Bobrowska-Wachniewska i pani dyrektor Zespołu Administracyjnego Placówek Oświatowch - Anna Wiśniewska.

Presja
Wydarzenie miało na celu profilaktykę presji rówieśniczej wśród młodzieży w wieku dojrzewania, zapoznanie nastolatków ze sposobami radzenia sobie z naciskiem kolegów i koleżanek, uwrażliwienie na potrzebę akceptacji samego siebie, czy zwrócenie uwagi na szukanie pomocy wśród specjalistów w trudnych sytuacjach.
Natalia wprowadziła w temat presji, analizując zjawisko presji. Okazało się, że niestety dla większości uczniów presja kojarzy się negatywnie. Po wspólnej dyskusji uczestnicy warsztatów ustalili obszary zachowań rowieśników, gdzie oddziałuje presja pozytywna.

Specjaliści
Róża przytoczyła niechlubne i dające do myślenia statystyki, które biją na alarm, młodzi ludzie coraz częściej potrzebują pomocy specjalistów, natomiast Kinga zajęła się właśnie rozmową ze specjalistami. Podczas prelekcji uczniowie wysłuchali wypowiedzi psychologów z fundacji FARO. Pani Kamila Świstowska i Katarzyna Gromek-Kulasza opowiadały o przyczynach presji, jej mechanizmach, rozpoznawaniu, potem pokazały, jaki wpływ może mieć presja doświadczana w młodości na dorosłe życie.

Konflikt z prawem
Zespół 0presji zaprosił do współpracy Panią Ewelinę Kozdruj, aspirant sztabową Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, żeby przedstawiła swoje doświadczenia związane z presją rówieśniczą. Presja niestety często prowadzi do konfliktu z prawem. Pani aspirant, powołując się na liczne przykłady przestrzegała przed przekraczaniem granic. Okazuje się, że młodzi ludzie często ulegają namowom do złego ze strony grupy rówieśniczej, konsekwencje ponoszą obydwie strony, niestety z problemem wykluczenia, lęku i depresji pozostaje osoba dręczona. Ważne jest, by nie została wtedy sama, by nie bała się poprosić o pomoc.

Temat okazał się ciekawy dla młodych ludzi, zachęceni otwartością prowadzących chętnie zadawali pytania, analizowali studium przypadku, rozwiązywali quiz, którego nagrodą były książki ufundowane przez Grójecki Ośrodek Kultury.

 


Natalia, Róża i Kinga dziękują wszystkim za przybycie
Info, projekt Opresja